Novinky zo sveta robotiky #44
Zo sveta robotiky 07. 01. 2019
Prejsť k obsahu | Prejsť k hlavnému menu | Prejsť k vyhľadávaniu
V špeciálnom diele našich robotických noviniek sa spoločne pozrieme na vychytávky, ktoré nám priniesol svetovo najväčší veľtrh spotrebnej elektroniky CES 2019 v Las Vegas.
Zo sveta robotiky 14. 01. 2019
Možno ste už niekedy počuli o kávovaroch, ktoré vám pripravia "vysnívanú kávu" len za použitia plastových kapsúl. Avšak čo by ste povedali na vynález, ktorý funguje na celkom podobnom princípe, ale namiesto kávy vám vyčarí šťavnatý mok, ktorý je mnohými prezývaný ako tekuté zlato? Hovoríme tu o domácom pivovare, ktorý práve na CES predstavila spoločnosť LG. Príprava piva nebola nikdy jednoduchšia. Na výber máte aktuálne z pätice druhov pív, Americká IPA, zlatá APA, belgický witbier, anglické čierne, a dokonca aj legendárny český ležiak Pilsner Urquell. Priebeh prípravy piva trvá 14 dní a môžete ho sledovať prostredníctvom chytrej aplikácie vo vašom mobile.
V dnešnom svete sa práve od tzv. momentu "prvého dojmu" mnohokrát odvíja, či zapôsobíte na svoj náprotivok, dostanete prácu, alebo sa trebárs dostanete do problémov. Avšak v niektorých prípadoch to tak úplne neplatí. Jedna z technologických noviniek, na ktorú ste mohli naraziť pri prehliadke veľtrhu CES 2019 totiž perfektne spĺňa príslovie "nesúď knihu podľa obalu". Bavíme sa tu o inteligentnom displeji Mui, ktorý vám na prvý pohľad síce môže pripadať ako obyčajný kus dreva, ale to len do doby, než sa ho dotknete. Pri dotyku sa Mui zmení v zariadenie, prostredníctvom ktorého môžete prijímať telefónne hovory, písať SMS správy, alebo spravovať osvetlenie a regulovať teplotu vo vnútri vášho domu.
Asi vám nemusíme rozprávať, čo vlastne obnášajú také domáce práce. Väčšina z nás si vybaví ubíjajúcu činnosť, s ktorou by chcela nadobro skoncovať, alebo si ju prinajmenšom uľahčiť. Vďaka prístroju, ako je Foldimate vám odpadne aj taká starosť, ktorú predstavuje napr. skladanie bielizne. Teraz by sa nám už hodil len prístroj, ktorý špinavé prádlo vyperie, usuší, zloží a následne ho aj odnesie do skrine.
O jedno z najväčších odhalení veľtrhu CES 2019 sa bezpochyby zaslúžila rolovateľná LG Signature OLED TV 65R9. Čo je na nej, ale tak úžasného? Predovšetkým to, že onú ohybnú obrazovku s uhlopriečkou 165 cm bude možné ľubovoľne vysúvať a zasúvať z podstavca, ktorý pripomína elegantný kus konferenčného stolíka. LG Signature 65R9 budete môcť rovnako ako najnovšie OLED TV ovládať aj prostredníctvom hlasových asistentov, ako je napr. Google Assistant alebo Amazon Alexa. Len dve veci zostávajú záhadou. A to cena a dátum, kedy si bude možné rolovaciu OLED TV bežne objednať.
Hovoríte si, že vás už nemôže nič prekvapiť? Verte tomu alebo nie, ale moderným technológiám sa v dnešnej dobe už nevyhnú ani toalety. Predstavujeme vám inteligentný záchod Numi 2.0 od spoločnosti Kohler. S týmto záchodom sa pri *** už nemusíte obmedzovať len na lúštenie krížoviek. Tento "multifunkčný trón" môžete vďaka kompatibilite s Alexou od Amazonu ovládať okrem diaľkového ovládača aj prostredníctvom hlasových povelov. Vďaka Alexe si teraz môžete nechať zahrať napríklad vašu obľúbenú melódiu, nastaviť teplotu dosky, spustiť režim bidetu, zvoliť farbu podsvietenia, ...
Chceli by ste si do bytu zaobstarať psa alebo mačku, ale niečo vám v tom skrátka bráni? Na CES sa objavilo robotické stvorenie, ktoré má svojou prítulnosťou aspoň čiastočne zastúpiť práve týchto dvoch domácich miláčikov. Robotický maznák menom Qoobo vám obývačku hore nohami rozhodne neprevráti. Nemá totiž nohy, ruky a vlastne ani hlavu. V podstate je to taký prítulný vankúš, ktorý na pohladkanie zareaguje tak, že zavrtí chvostom (pozn. nie je chvost ako chvost).
Pravdepodobne ste už všetci zažili nasledujúci prípad, keď sa pozriete do chladničky, chcete si dať pivko a potom zistíte, že vám ho už "spolubývajúci" nenápadne spotreboval. Čo by ste ale povedali na vynález, vďaka ktorému môžete s touto nočnou morou nadobro skoncovať? Vývojári zo spoločnosti DrinkShift nám predstavili chytrú chladničku, ktorá za pomoci niekoľkých senzorov a aplikácie My Fridge pravidelne monitoruje koľko pív vám v chladničke ešte zostáva. Nejde však o obyčajnú kontrolu. V aplikácii si je možné nastaviť aký druh piva, a pri akom počte existujúceho množstva "zlatistého moku" vám má prepravná spoločnosť doručiť novú várku. S týmto vynálezom budete mať skrátka dostatočnú zásobu 24 hodín denne, 7 dní v týždni.
Nech už to znie akokoľvek čudne, tento prístroj zvaný Solar Cow je bezpochyby jedným z najimpozantnejších vynálezov, ktoré ste na elektrotechnickom veľtrhu CES 2019 mohli vidieť. Ide totiž o niečo, čo môže reálne pomôcť aj ľuďom, ktorí pomoc naozaj potrebujú. Vedeli ste, že napr. v Afrike je veľa ľudí, ktorí vlastnia nejakú elektroniku? Avšak o mnoho väčší počet z nich má až alarmujúci nedostatok prístupu k zdroju elektrického prúdu. Solar Cow využívajú hlavne tamojšie školy, ktoré sa aj týmto spôsobom snažia do svojich lavíc nalákať čo možno najväčší počet žiakov. Rodičia totiž mnohokrát posielajú svoje deti namiesto do škôl ihneď do práce, ale vďaka tomuto prístroju ich paradoxne zavedú radšej do školy pre zdroj elektrickej energie. Solar Cow má desiatky portov na unikátne batérie, ktoré fungujú ako PowerBanky a nemožno ich nabíjať inak ako z tohto prístroja. Takto ich nemá nikto dôvod kradnúť (teda až do doby, než si niekto odnesie celé zariadenie z pozemku školy).
Samozrejme by to nebol kompletný prehľad veľtrhu CES 2019, keby sme tu nespomenuli revolučný smartfón FlexPai spoločnosti Royole. V čom sa ale skrýva tá "revolučnosť"? Predovšetkým v tom, že sa jedná o svetovo prvý smartfón, ktorý možno ohnúť ako kus papiera. Na ohybné displeje je firma Royole skrátka macher (drží na 2500 patentov, ktoré s týmito technológiami súvisia). Po dizajnovej a procesorovej stránke má FlexPai síce stále čo doháňať, ale keď uvážime, že sa tu vlastne bavíme o firme, ktorá nie je priamym výrobca telefónov, tak jej isté "muchy" môžeme asi s kľudným srdcom odpustiť.
Na CESe sa okrem iného objavili aj novinky z ríše robotických hračiek. Medzi najpozoruhodnejšie z nich patril aj robotický lišiak KiKi, s ktorým prišla spoločnosť Zoetic. Vďaka 12 pohybovým senzorom dokáže nielen rozveseliť, ale dokonca aj rozpoznať svojho majiteľa.
Na záver tu pre vás máme možno "najvyspelejšieho" psa súčasnosti. Nehovoríme tu však o žiadnom výtvore z dielne Frankensteina. S týmto psom sa určite nudiť nebudete. Aibo je na tom totiž v začiatkoch svojej "psej cesty" podobne, ako každé iné šteňa. Tým vám chceme naznačiť, že ho istým povelom budete musieť naučiť práve vy. S okolitým svetom si Aibo poradí už takmer dokonale. O zrak sa mu starajú kamery, o sluch mikrofóny a pri bližšom kontakte dokáže zareagovať prostredníctvom dotykových senzorov. Až ho vývojári obdaria aj čuchom, tak už mu snáď nebude čo vytknúť.
Zdroje: LG, mui, Foldimate, Kohler, Qoobo, DrinkShift, Solar Cow, Royole, Zoetic, Aibo