Novinky zo sveta robotiky #37
Zo sveta robotiky 05. 11. 2018
Prejsť k obsahu | Prejsť k hlavnému menu | Prejsť k vyhľadávaniu
V dnešnom robotickom prehľade týždňa môžete očakávať svetovo najpokročilejšieho spoločenského robota, humanoida s označením Armar-6, vylepšenú verziu robota Mesmer a v závere tu máme niečo roboticky-mytologické.
Zo sveta robotiky 12. 11. 2018
Zatiaľ čo svet, v ktorom budete na uliciach stretávať humanoidných robotov rovnako často, ako vietnamských predajcov na tržniciach, je stále v nedohľadne, už teraz sa robotika vyvíja neskutočným tempom dopredu. Či už sa tu bavíme o dizajne robotov, hlasových asistentoch alebo o možnostiach chôdze, tak ani v jednom z uvedených príkladov sa vývojári nedržia za žiadnych okolností pozadu. Vezmite si napríklad takého humanoidného robota z dielne Furhat Robotics. Tento humanoid dokáže nielen komunikovať a prehrávať zvuky, ale za pomoci HD kamery a tvárového senzoru dokonca napodobniť aj celú škálu rôznej mimiky tváre.
Zháňate robota, s ktorým by bola radosť spolupracovať? V tom prípade vám predstavujeme humanoida s označením ARMAR-6. Tento multifunkčný kúsok technologického raja dokáže so svojimi "ľudskými spolubojovníkmi" nielen komunikovať, ale dokonca im aj pomáhať s priestorovou navigáciou a prenášaním rôznych vecí. Podrobnejšie informácie vám prinesie nasledujúca ukážka z najväčšieho európskeho počítačového veľtrhu CEBIT 2018, zverejnená len nedávno, 8.11.2018.
Ak občas aj vy zavítate na náš blog do kategórie s robotickými novinkami, tak vám určite neunikla ani tá, v ktorej sme spomenuli humanoidný projekt Mesmer (robot s ľudskou kožou pripomínajúci Terminátora). Teraz tu pre vás máme jeho vylepšenú verziu. Mesmer 2.0 má oproti svojmu predchodcovi prepracovanejšiu konštrukciu vrátane senzorov pohybu, vďaka ktorým dokáže napr. kopírovať vaše pohyby a otáčať hlavou do všetkých možných i nemožných strán.
Hovoríte si, že na mýtické potvory môžete natrafiť tak maximálne vo filme? Občania francúzskeho mesta Toulouse na to mali donedávna podobný názor. Avšak po príchode istého 10-metrového stroja, ktorý si dokáže natrhať konáre stromu ako fialky, svoj názor rýchlo prehodnotili.
Zdroje: furhatrobotics.com, sek.kit.edu, engineeredarts.co.uk, presseocean.fr