GITAI posiela autonómneho robota na vesmírnu stanicu
V budúcom roku sa vedci z robotického startup-u GITAI budú vďaka svojmu vynálezu v podobe robotického ramena podieľať na správe jednej z častí Medzinárodnej vesmírnej stanice.
Zo sveta robotiky 16. 09. 2020
Na startup-e GITAI nás hneď spočiatku zaujala ich história, ktorá zahŕňa veľa vývojárov, ktorí začínali v laboratóriu JSK na Tokijskej univerzite. Ďalej sa presunuli pod spoločnosť SCHAFT, s ktorou vyhrali DARPA Robotics Challenge a teraz tí istí ľudia navrhujú v spoločnosti GITAI roboty, ktoré budú čo nevidieť vyslané do vesmíru.
Na YouTube kanáli GITAI nás nedávno informovali o rozmiestnení jedného zo svojich robotov s označením S1 na palubu Medzinárodnej vesmírnej stanice, teda konkrétne do komerčne financovaného modulu vzduchovej komory NanoRack Bishop.
GITAI S1 je semi-autonómne robotické rameno s maximálnym dosahom 1 m. Robot vďaka svojim 8 stupňom voľnosti (smery, ktorými sa robot dokáže pohybovať a otáčať) zvládne manipulovať s prepínačmi, nástrojmi a vykonávať vedecké experimenty.
GITAI hovorí, že všetky operácie vykonávané robotickým ramenom S1 budú autonómne. To je vskutku prekvapivé zistenie, pretože v GITAI kládli aspoň doteraz veľký dôraz na teleprezenciu, pričom prítomnosť človeka bola naozaj nepostrádateľnou súčasťou každého projektu. Napokon aj z úst generálneho riaditeľa Sho Nakanose zaznelo: "Teleprezentační roboti majú oveľa lepší výkon a možno ich urobiť praktickejšími oveľa rýchlejšie ako autonómne roboty."
Teraz však stratégia tejto spoločnosti spočíva nielen vo vytvorení dokonalých teleprezenčných robotov, ale aj v dokázaní svetu, že aj oni sú schopní vytvoriť plne autonómneho robota, ktorý by fungoval aj v prostredí, ako je napríklad Medzinárodná vesmírna stanica.
Zdroj: GITAI