Festo predstavuje lietajúceho robota a bionickú ruku
Kŕdeľ lietajúcich robotov a mobilná bionická ruka, to sú najnovšie výtvory nemeckej spoločnosti Festo.
Zo sveta robotiky 14. 07. 2020
Počas niekoľkých posledných "korona" mesiacov strácal celý rad ľudí pojem o čase. Našťastie vývojárov zo spoločnosti Festo táto pandémia nijako výrazne nezasiahla, a to je dobre, pretože inak by nemohli pokračovať vo vývoji svojich bionických maznáčikov. Takmer každý rok sa s nami práve Festo podelí o jeden zo svojich robotických výtvorov, a či už sa jedná o netopiera s pavúkom, alebo roborybu, tak to vždy stojí za to.
Tento rok nám vo Festo predstavili hneď dva nové výtvory: BionicMobileAssistant (robota s bionickou rukou) a BionicSwifts (kŕdeľ lietajúcich robovtákov).
Najskôr vám prezradíme pravú podstatu sily bionickej ruky, teda BionicMobileAssistant, pretože oproti lietajúcim robovtákom sa predsa len jedná pravdepodobne o ten praktickejší vynález (aj keď na prvý pohľad nemusí a vlastne ani nie je tak "cool").
Festo ju vyvinulo v spolupráci s univerzitou ETH Zürich a je kombináciou troch hlavných komponentov: Ballbot (mobilnej základne), DynaArm (robotického ramena) a BionicSoftHand 2.0 (robotickej paže), ktorú Festo predstavilo v minulom roku.
- Ballbot je vcelku známym dizajnom, aspoň pre milovníkov droidov zo Star Wars ságy. Vďaka svojej konštrukcii sa dokáže pohybovať všetkými smermi, a to najmä na hladkom povrchu.
- DynaArm dokáže napriek svojej váhe cca. 6 kg zdvihnúť vďaka výkonným motorom aj objekt vážiaci až o 2 kg viac, než je hmotnosť samotného ramena.
- A v závere tu máme samozrejme časť, bez ktorej by sa samotná ruka nezaobišla, a tou je BionicSoftHand 2.0, teda časť so 113 dotykovými senzormi, vďaka ktorej je robot schopný uchopiť predmety.
Po zoznámení s BionicMobileAssistant na nás už čaká trocha leteckej akrobacie s robotickým kŕdľom BionicSwifts.
BionicSwifts používajú na vykonanie svojich letových manévrov čo možno najvernejšie modelované krídla skutočných vtákov. Jednotlivé lamely, z ktorých sú tieto krídla, sú vyrobené z ultraľahkej, ohybnej, ale veľmi robustnej peny, na sebe ležia ako šindle. K zaisteniu pevnosti celého modelu boli použité uhlíkové vlákna, ktoré celý stroj držia pohromade ako 20-ročné manželstvo ovenčené 30-ročnou hypotékou.
Každý BionicSwift (celkom ich je v kŕdli 5) váži iba 42 gramov, z toho 6 g je batéria. Swift má na svojej "operenej palube" hneď tri motory. Jeden motor ovláda mávanie krídel, zatiaľ čo ďalšie dva sa starajú o udržiavanie výšky. A ako je na tom Swift s doletom? Doba letu je je stanovená na rovných sedem minút.
Zdroj: Festo